Бабин Яр знаходиться на західній околиці Києва. Його площа сягає більше сорока гектарів. У Бабиному Яру було поховано багато людей. Про це я дізнався, коли вчився в початковій школі. Але з часом ще більше почув на уроках історії, літератури та від екскурсоводів нашого музею «Пам’ять».
19 вересня 1941-го війська Вермахту увійшли до Києва. За кілька днів вибухнули будівлі у Київській цитаделі та на Хрещатику. Вибухи стали зручним приводом для окупантів провести показову каральну акцію. У підривах звинуватили євреїв. Насправді ж організаторами цих вибухів були радянські диверсанти. Перші арешти і розстріли відбулися вже 27 вересня. 28-го в Києві з’явилися оголошення, в яких наказували всім євреям міста зібратися зранку наступного дня на розі вулиць Дегтярівської та Мельникова.
«Дорога смерті», якою пройшли десятки тисяч євреїв 29 вересня 1941 року, пролягала від Лук’янівської площі по вул. Мельникова до перших воріт Єврейського кладовища. Біля входу до Братського кладовища у євреїв відбирали гроші, коштовності, документи, а також наказували залишати речі й верхній одяг.
Людей змушували роздягатися догола та спускатися до яру, де клали долілиць, шар за шаром, а вздовж рядів ішли німецькі поліцейські й вбивали їх пострілами в потилицю.
Того дня, 29 вересня, німці встигли до 18.00 розстріляти близько 22 тисяч. Інших приречених загнали на ніч у порожні гаражі і вбили наступного дня. Потім німецькі сапери підірвали схили, щоб засипати тіла, і змусили військовополонених вирівняти дно яру.
Цю моторошну розповідь можна продовжувати, наводячи жахливі факти історії про загибель людей різних національностей.
Важливим є те, що ми повинні про це пам’ятати, щоб трагедія ніколи не повторилася.
29 вересня для учнів 7-11 класів нашої гімназії був проведений Національний урок, присвячений 80-м роковинам трагедії в Бабиному Яру.
Діти, батьки та вчителі нашої гімназії брали участь в Марші памʼяті, який відбувся вже шостий рік поспіль. Ми пройшли від кінотеатру «Київська Русь” до Бабиного Яру. Це той шлях, яким йшли кияни у 1941 році.
Бабин Яр — символ трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі. Памятаймо…
Бондаренко Матвій
9 клас ЖПГ «Ор Авнер», Житомир